Sevgiliye Birbirinden Güzel Şiir Önerileri

5 ay önce A. Baspinar 4071
Sevgiliye Birbirinden Güzel Şiir Önerileri

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasında usta şairlerin eserleri de yer alıyor. Bunun yanı sıra bazı acemi yazarların eserleri de kimi zaman çok dokunaklı olabiliyor. Siz de sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasından sevdiğiniz kişinin kalbine dokunacak örnekler bulabilirsiniz. Bu sayede sevdiğiniz kişiye kendisini özel hissettirebilirsiniz.

Sevgiliye Birbirinden Güzel Şiir Önerileri ve Tavsiyeler

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasında genellikle usta şairlerin dokunaklı mısraları yer almaktadır. En derin aşk şiirleri arasında da yer alan bu mısralar, zaten edebi anlamda da kendisini ispat etmiş dizelerdir. 

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasından siz de sevdiğiniz kişinin hoşuna gidecek örnekler bulabilirsiniz. Örneğin: 

 • Canımın yongası, sevdiğim,
 • Bir kaç gün çaldık ilkbahardan
 • Geçtik yıllardır özlediğim
 • Erguvan ışıklı kıyılardan
 • Aşkı sessizlik tanımlar
 • Gençken tersini düşünürdüm
 • Akşamla dönerken geriye dalgalar”

Bu dizler usta şair Ataol Behramoğlu’na aittir. Eski Nisan isimli şiirin dizeleri olan bu mısralar, aşkı tanımlayan en güzel söz dizilerindendir. 

1 - En Güzel Aşk Şiirleri Nasıl Yazılır?

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasında yer alan şiirleri yazan kişiler, günümüzde üstat olarak kabul edilmektedir. Türk edebiyatında da önemli bir yere sahip olan bu kişiler, yılların emeğiyle birlikte bu dizeleri yazmayı başarmıştır. Siz de sevdiğiniz kişi için anlamlı bir aşk şiiri yazmayı düşlüyorsanız şu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

 • Daha önce yazılmış olan romantik aşk şiirleri arasından ilham almak
 • Şiir yazımında öne çıkan ustaların eserlerini incelemek
 • Şairlerin biyografilerini okumak
 • Edebi alanda kendinizi geliştirmek amacıyla okumalar yapmak
 • Sevgi şiirleri yazabilecek derecede hislere sahip olabilmek
 • Şiir yazımını sürece yaymak ve hemen pes etmemek

2 - Sevgiliye Birbirinden Güzel Şiir Önerileri İçin Hangi Şairlere Bakılmalı?

Duygusal aşk şiirleri için edebiyatımızın en önemli ustalarına göz atmanız yeterlidir. Türk edebiyatı, şair ve yazarları bakımından oldukça zengindir. Öyle ki yıllar öncesinden yazılmış olan şiirler bile günümüzde hala okunmaya devam etmektedir.

İşte, sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri için eserlerine göz atmanız gereken başlıca Türk şairleri:

 

Aşk Şiirleri Yazan Türk Şairleri

Nazım Hikmet Ran

Cemal Süreya

Ataol Behramoğlu

Turgut Uyar

İlhan Berk

Orhan Veli Kanık

Attila İlhan

Özdemir Asaf

Edip Cansever

Behçet Necatigil

3 - Türk Edebiyatı Dışındaki Aşk Şiirleri

Söz konusu aşk olduğunda bu duygunun bir vatanının olmadığını bilmek gerekiyor. Öyle ki aşk, diğer ülkelerin edebiyatlarında da kendisine geniş kapsamlı bir yer bulabiliyor. Özellikle de çeviri şiir okumayı sevenler için de dünya edebiyatından en iyi aşk şiirleri yazan şairleri derledik:

 • Edgar Allan Poe
 • Louis Aragon
 • Pablo Neruda
 • Federico Garcia Lorca
 • Victor Hugo
 • Sylvia Plath
 • Rainer Maria Rilke
 • Arthur Rimbaud
 • William Shakespeare
 • Johann Wolfgang von Goethe

4 - Sevgiliye Özel En Derin Romantik Aşk Şiirleri

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasında romantik olması sebebiyle yer alan bazı eserler de vardır. Özellikle de bazı şiirler, doğrudan aşık olunan kişi üzerine değil de aşk duygusu üzerine yazılmıştır. Sevgiliye özel olarak yazılan romantik şiirler de doğrudan tek bir kişiye hitap etmeyebilir. Bu kısımda önemli olan aşk duygusunun okuyucuya net bir biçimde aktarılmasıdır. 

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasından öne çıkan şairlerin eserlerinin büyük bir kısmı da bu şekildir. Önemli olan aşk duygusunun eşsiz bir biçimde dizlere dökülerek aktarılmasıdır. Zaten bu da kaliteli aşk şiirlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

5 - Derin Anlamlara Sahip Aşk Şiirleri

Derin anlamlara sahip olan aşk şiirlerinin alt metinlerini iyi anlamak gerekiyor. Zaten şiir sanatı da başlı başına derin anlamlı dizelerden oluşuyor. Herhangi bir aşk şiirini okurken her bir dizeyi iyi bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Özellikle de doğrudan size yazılmış bir şiirden bahsediyorsak şiirde kendinizden bazı detayları bulmanız da önem taşıyor.

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri arasında yer alan eserlerin de zaten her biri derin alt metinler barındırmaktadır. Edebiyatımızın usta şairleri, her bir dizede anlaması güç olsa da anlaşıldıktan sonra sizi vuran detaylar bırakmıştır. 

Sık Sorulan Sorular

Sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri hakkında merak ettiklerinizi sizlerle paylaştık. Referans olarak bakmanız gereken şairlerin isimlerini de sizlere aktarmak istedik. Fakat bunun yanında sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri ile alakalı diğer sorulara da yanıt vermek isteriz.

1 - En Çok Okunan Şiir Hangisi?

En çok okunan ve sosyal medyada paylaşılan şiirler arasında Orhan Veli’nin Anlatamıyorum isimli eseri yer alıyor. Bunun yanı sıra sevgiliye birbirinden güzel şiir önerileri olarak, Turgut Uyar ve Cemal Süreya gibi şairlerin eserleri de çok sık okunuyor. Söz konusu dünya edebiyatı olduğunda ise bu listeye Lorca ve Neruda’nın dizeleri giriyor.

2 - Aşk Şairleri Kimlerdir?

Aşk şairleri arasında Özdemir Asaf ve Cemal Süreya’nın önemli bir yeri vardır. Buna ek olarak Edip Cansever ve Ümit Yaşar Oğuzcan gibi isimler de aşk şiirleri ile bilinir.

3 - Dünyanın İlk Aşk Şiirini Kim Yazdı?

Dünyanın bilinen ilk aşk şiirinin yazının bulunduğu medeniyet olan Sümerliler döneminde yazıldığı söyleniyor. Bu da günümüzden tam tamına 4000 sene öncesini işaret ediyor.

Editörün Önerisi: Kişiye Özel İki Sevgili Karikatürlü Biblo 


Posted In: Özel Günler

0 Yorumlar

Ücretsiz kargo

Ücretsiz Kargo

Hesabım

Zamanında Teslimat

Güvenli ödeme

Güvenli Alışveriş

Kolay iade

Kolay İade